My Little ImaginaerumBe the change that you wish to see in the world.

Môj názor na svetové náboženstvá

Publikované 18.12.2014 v 21:11 v kategórii Úvahy, prečítané: 886x

Ahojte.Odkedy chodím na strednú, dosť premýšľam nad vyššími silami. Nad náboženstvom, kto je Boh a podobne. Alebo odkiaľ sme, načo sme tu a čo bude po smrti. Bežné otázky, na ktoré sa človek sám seba pýta v priebehu jeho života. Ale kde je pravda - to sa jedného dňa určite všetci dozvieme. Len sa s tým nebudeme môcť už nikomu zveriť.

Vyrastala som síce v rodine, kde sa náboženstvu nikdy neprikladal veľký význam a kde sa dôraz kladol skôr na činy človeka a jeho rozhodnutia.
Avšak v terajšom období ma v dosť veľkom počte obklopujú kresťania. Istý čas a to ešte pred strednou som sa aj ja pokúšala veriť, pretože som sa bála konca sveta a ľudského zla. Ale neskôr som si uvedomila (a s týmto možno väčšina nebude súhlasiť), že ak sa mi má stať niečo zlé, Boh ma určite neochráni. Nikdy som sa nevedela prinútiť veriť v to, čo sa píše v Biblií a v to, čo sa hovorí v kostole. Vždy mi to pripadalo istým spôsobom obmedzené a nereálne. Niekedy sa tak zamýšľam nad tým, ako niektorí ľudia hovoria : "Božie mlyny melú pomaly ale isto." A musela som si pred očami predstaviť Somálsko a jeho chudobných obyvateľov, ktorí každý deň bojujú o kvapku vody. A musela som sa samej seba spýtať : Čím sa títo previnili? Netrpia snáď za činy vlád svetových veľmocí? ...
10616241_975255612500142_557015684441503

Občas si takisto hovorím, že ak dal Boh ľudom slobodnú vôľu, prečo vytvoril prikázania. Prečo keď sú niektorí ľudia takí zarytí kresťania, prečo konajú viac zla, než niektorí ateisti a neskôr si sadajú do prvej rady v kostole, aby ich každý videl? Prečo potom niektorí kňazi zneužívajú deti ( http://www.novinky.cz/krimi/356498-obzaloba-knez-znasilnoval-divky-aby-je-odnaucil-chuti-na-sex.html )a prečo majú biskupi veľa majetku, aj keď sa že vraj má "všetko rozdať chudobným" ? V niektorých častiach sa mi aj zdá, že si Biblia dosť protirečí. Aj čo sa týka homosexuálov a inak orientovaných ľudí, ľudí, ktorí majú iné životné presvedčenie, inak vyzerajúcich ľudí a podobne. Píše sa "budeš milovať blížneho svojho" a niekde inde sa píše, že kto zaprie Boha, nebude spasený. Alebo že ak muž ľahne s mužom ako so ženou, že to nie je správne. Potom to ľudia odsudzujú ale pritom ich majú aj "milovať" a rešpektovať. Kde je teda nejaká pointa?

10322539_982374001788303_709149420703869

Niektoré pasáže z Biblie by sa taktiež dali prirovnať k nejakým starovekým erotickým románom - myslím, že to bolo o nejakých ženách z Egypta, neviem presne, ale dosť som sa na tom smiala.
10620677_960674477291589_289812612802270

Čo sa týka ľudí, ktorí kresťanstvo z duše nenávidia a prikláňajú sa k jeho temnej stránke - k satanizmu - tých takisto veľmi nechápem. Ak neveria v Boha, tak potom nie sú satanisti. Satan bol totiž podľa biblickej histórie takisto anjel, ktorý bol pôvodne z Bohom ale odvrhol všetko dobré a vytvoril si zlo. Ale naozaj - ak skutočne existoval hovoriaci had, potom v tom raji určite rástla marihuana. Ktovie ako hlboko siahajú korene tejto úžasnej rastliny. :D

Veľmi rozšírený je takisto Islám. Podľa mňa bol ale Korán vždy plný násilia a aj keď musím uznať, že nie všetci moslimovia sú úplne rovnako krvilační, mnoho z nich bohužiaľ veľmi radi robí rozbroje kvôli tejto viere a násiliu, ku ktorému ich vedie. Veď sa pozrite na Islámsky štát. Ale to je čisto iba môj subjektívny názor.

Možno si niekto pri čítaní pomyslí, že som určite ateistka, ale to tak úplne nie je pravda. Dáva síce zmysel, že existuje nespočetné množstvo chemických prvkov, z ktorých sa všetko skladá, že máme fyzikálne zákony nielen z teoretického ale aj z praktického hľadiska, ale nemôžem uveriť tomu, že bytosť ako človek nie je po smrti ničím iným, než iba zmsou hnijúceho mäsa a kostí. Tá životná energia niekde musí ísť. A takisto, každý človek je jedinečný, ľudia sú rozmanitý - nie sme iba stroje ale určite máme aj duše, nielen telo.

Ja osobne verím v reinkarnáciu. Ak by niekto nevedel, čo to je, znamená to, že ľudská duša počas života naberá skúsenosti a vyvíja sa. Podľa skutkov, ktoré v jednom živote vykonáva, taký bude jeho ďalší život (karma).Možno to znie veľmi nereálne, ale určite je pravdou to, že čin alebo rozhodnutie každého človeka má svoje dôsledky - či dobré, alebo zlé. Spravodlivosť minie človeka iba málokedy a preto to osobne pokladám už za "zákon prírody". Karma tu bude stále, dá sa to pochopiť aj logicky - veď už odpradávna vznikali príslovia ako "Čo nechceš aby robili iní tebe, nerob ani ty im." , alebo "Ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva." Ak by spravodlivosť a tým pádom aj karma skutočne neexistovali, ľudia by nemali dôvod na niečo takéto myslieť.

A čo je pravdy na reinkarnácií? Ako som vyššie spomenula, neverím, že by sa všetka životná energia z človeka vytratila posledným výdychom. Niekde dokonca boli zaznamenané prípady, kde malé deti vedeli presne opísať, kde a ako umreli v predošlom živote, kto boli ich rodičia a takisto aj príbuzních a podobne. Po niekoľných pátraniach sa zistilo, že tieto deti to nejakým zázrakom "trafili" a hovoria pravdu - naozaj tam vtedy niekto umrel takým spôsobom a mal takých príbuzných.Tieto dve pojmy - reinkarnácia a karma najlepše opisujú budhizmus alebo spiritualizmus - popravde ani neviem. V každom prípade skutočnú odpoveď nikto nepozná. Dôležitejšia otázka je niekedy práve to, že či naozaj žijeme, pokým umrieme. Niektorí ľudia sa skutočne totiž ženú za pominuteľnými vecami, ktoré pre nich majú bohužiaľ častokrát vyššiu hodnotu ako veci, ktoré sa nedajú vyvážiť peniazmi, ani zlatom.
Kým žijeme, mali by sme zo svojho života spraviť pekné miesto - aby sme sa každý deň zobúdzali s lepším pocitom, že pre seba niečo robíme, rovnako, ako aj pre naše okolie. Tento článok vyjadruje skutočne len môj subjektívny názor a moje presvedčenia. Samozrejme, ak sa v mojom okolí objaví človek s iným názorom, viem s ním viesť debatu bez zbytočných narážok, alebo osočovania. Rešpektujem ľudí s iným presvedčením, takisto aj odlišonsti a snažím sa nerobiť predsudky - narozdiel od mnohých ľudí, ktorých poznám. Niekomu totiž aj taká viera ako kresťanstvo dodáva silu, lebo v to veria a žijú tým. Niekedy sa ale skutočne netreba trápiť, čo bude po smrti. Ak budeme jednotní, ak sa naučíme rešpektovať potreby a presvedčenia iných, bude tu viac mieru a budeme mať šancu byť lepšími ľuďmi. Veď potom nezáleží na tom, kto v čo verí, ak budeme čestní, je jedno v čo veríme - všetkých nás bude čakať niečo dobré. A to naozaj dáva zmysel.

Komentáre

Celkom 4 komentáre

 • Lills 18.12.2014 v 21:43 Ja uctievam wiccu


 • Tomáš 18.12.2014 v 21:48 Veľmi dobre si to vystihla. To o tom kresťanstve úplne súhlasím. Niekedy sa snažím počúvať, čo na na náboženstve v škole vykladajú, ale príde mi to ako nezmysli pospájané do kopy. Páči sa mi tvoja úvaha a reinkarnácií a niečo na tom určite bude. Pravda môže byť vo všetkom, z toho čo si napísala. Je už len na nás ako sa rozhodneme.


 • Anonymný 31.12.2014 v 03:43 kk


 • Anonymný 27.03.2016 v 05:47 Prečo si prestala s písaním ďalších článkov ?


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?Ak by ste mali kedykoľvek nejaké duševné, emocionálne alebo akékoľvek problémy, som tu vždy pre každého. Pokojne mi kedykoľvek napíšte na email s akýmkoľvek vašim problémom a pokúsim sa vám poradiť alebo pomôcť :) #spreadlove Email : elaniecapkovicova@gmail.com